Flock

Přímý flock- elektrostatické nanášení textilní střiže na nejrůznější povrchy materiálů, které jsou pokryty lepidlem. Vlákno je nabíjeno v elektrostatickém poli a je vystřeleno do lepidla, které zpravidla tvoří druhý pól. Jednotlivá vlákna se v lepidle zakotví, a utvoří tak sametový povrch. Tisk je měkký a působí jako samet, extrémní výdrž (praní až na 90°C, žehlení přes motiv bez omezení teploty).

Flockování provádíme na nejrůznější materiál např. : dřevo, papír, textil, kov, kartón, molitan, sklo, zdivo, plasty, pryž, sádrokarton , polystyren atd.
Vlastnosti flocku:
1. tepelná izolace
Flock je výborný tepelný izolant. Této vlastnosti se využívá například pro vnější pláště saunových kamen nebo pro zahřívající se díly kopírovacích strojů.
2. Zvuková izolace
Plochy a předměty upravené flockem absorbují zvuk v celém tónovém rozsahu, což umožňuje jejich široké užití například v nahrávacích studiích. Flock zabraňuje i mechanickým hlukům, proto je používán k obložení tachometrů apod.
3. Barevná stálost
Vysoká barevná stálost na světle je zaručena kvalitním probarvením jednotlivých vláken flocku a splňuje ty nejpřísnější normy, které na ni klade automobilový průmysl. UPOZORNĚNÍ: Barevnou stálost reflexního flocku snižuje UV záření!
4. Nekonečná široká barevná škála
Mimo základní řadu barev je možné vyrobit prakticky jakýkoliv barevný odstín. Dále se nabízí smíchání dvou či více barev, při kterém lze získat melírový odstín s velice dobrým krytím členitých a nerovných povrchů.
5. Odolnost vůči vzplanutí
Polyamidový a polyesterový flock je hodnocen jako těžce zápalný materiál.
6. Odolnost vůči navlhnutí
Mezi jednotlivými flockovými vlákny nedochází k tvorbě kondenzované vody, což je výhoda zejména u střech obytných vozů, stropů skladových hal apod.
7. Odolnost vůči povětrnostním vlivům a stárnutí
Textilní střiž vyrobená z polyamidového nebo polyesterového vlákna si zachovává své technologické vlastnosti i při působení vnějších činitelů. Zde platí totéž jako u barevné stálosti.
8. Odolnost vůči prachu a dýmu
Permanentní statický náboj znemožňuje usazování prachu a dalších mikročástic na flockové vrstvě, tím je neustále zaručen její čistý a svěží vzhled.
9. Odolnost vůči oděru a poškrábání
Díky této vlastnosti může být flock používán jako potahový materiál sedacích souprav nebo ve vodicích a těsnicích lištách oken a dveří automobilů.
10. Protiskluzové vlastnosti
Protiskluzových vlastností flocku se využívá například při výrobě stolních desek pod ubrusy, u čisticích rohoží a koberečků, nebo k bezprokluzovému přenášení sil, např. v převodovkách a soukolích.
11. Jednoduchá údržba
Údržbu a čištění lze provádět běžnými čisticími prostředky; textilní motivy na tričkách a konfekci odolávají běžnému praní.

Přejít nahoru